Toen onze dochter ongeveer vier maanden oud was, begonnen we voorzichtig met haar eerste hapjes. Eerst probeerden we groentehapjes, en toen dat goed ging waren de fruithapjes aan de beurt. Die maakte ik het liefst zelf, zodat ik precies wist wat erin zat en er geen onnodige toevoegingen in zaten. In dit blog lees je wanneer je kunt beginnen met fruithapjes, waar je op moet letten en hoe je ze zelf maakt. Ook deel ik drie simpele recepten voor fruithapjes waar onze dochter dol op was.
In dit blog over fruithapjes lees je
Bewaar deze zelfgemaakte fruithapjes op Pinterest:
๐ถ Wanneer begin je met de eerste fruithapjes?
Iedere baby is op zijn eigen tijd klaar voor zijnย eerste oefenhapjes. Gemiddeld is dit wanneer je kleintje tussen de vier en zes maanden is.
Als je onderstaande signalen van je baby ziet, kan het tijd zijn om te beginnen met de eerste oefenhapjes:
- Je baby maakt steeds smakkende geluidjes
- Je baby kijkt het eten uit je mond
- Je kind kan rechtop kan zitten en goed slikken
Voedingscentrum Nederland geeft het advies om eerst te beginnen metย groentehapjesย en daarna pas aan fruithapjes te beginnen.
๐ก Let hier op bij het opbouwen van fruithapjes
Geef een nieuw fruithapje altijd minimaal drie dagen achter elkaar. Dit doe je om te kijken of de kleine (nog) overgevoelig is voor fruitzuren.
Krijgt de kleine (extra) uitslag in deze periode? Dan is het nog te vroeg om met deze vrucht te starten.
Stop dan even met dit fruithapje en probeer het na een paar weken opnieuw.
Leestip: bekijk ook eensย mijn artikel met alle voedingsadviezen voor babyโs van 4 tot 6 maandenย van Voedingscentrum Nederland.
3x Simpele Fruithapjes zelf maken
Hieronder geef ik je de 3 favoriete fruithapjes van mijn dochter.
Zoals je ziet zijn ze supersimpel om zelf te maken. Zonder toegevoegde suikers, zouten of andere toevoegingen om het fruithapje langer houdbaar te maken.
๐Recept 1: Appel Fruithapje
Dit appelmoesje was het eerste fruithapje van mijn dochter en รฉรฉn van haar grote favorieten. ๐ฅฐ
Onze kleine meid was regelmatig een beetje gepikeerd als dit hapje op was: Nu al?! Ze mopperde dan even, totdat ze besefte dat het geen zin had. Het was toch echt opperdepop. ๐
Ingrediรซnten
- 2 Elstar appels
- Water
Bereidingswijze
- Schil de appels, haal de klokhuizen eruit en snijd ze blokjes.
- Doe de appels in een pannetje met een bodempje water. Laat de appelstukjes ca. 10 tot 20 minuten koken.
- Wanneer de appelstukjes lekker zacht worden en je ze met een lepel gemakkelijk zacht kunt prakken, is het klaar.
- Mix het fruithapje met eenย staafmixer,ย blenderย ofย keukenmachineย tot een lekker moesje. Dit mag gerust voor twee minuutjes. Hierdoor wordt de moes lekker smeuรฏg
๐Recept 2: Banaan Fruithapje
Deze banaan fruithapjes vond onze dochter lekker. Sterker nog: ze smulde ervan. ๐ฅฐ En is zo simpel om te maken!
Ik gaf onze dochter in het begin een kwart banaantje als oefenhapje. Hoe ouder ze werd, hoe meer ze zelf van dat banaantje ging eten.ย
Trouwens: je kan dit bananenhapje (net als de andere hapjes, zie tips verderop dit artikel) wel invriezen, maar het wordt dan vaak wel wat bruinig. Daarom deed ik het zelf niet.
Ingrediรซnten
- 1 gele banaan
- Eventueel: 1 eetlepel flesmelk of moedermelk
Bereidingswijze
- Haal de schil van de banaan en haal eventuele bruine plekken weg. Snijd 1/4 van je banaan af.
- Vervolgens prak je met je vork lekker lang de banaan tot een prutje. Als het papperig is en weinig/ geen klontjes heeft, is je fruithapje klaar. Smikkelen maar.
- Tip: Is je kleintje niet meteen verzot op het banaantje? Roer er dan een beetje (moeder)melk doorheen. Dat helpt veel kleine ukkies op weg.
๐Recept 3: Mango Fruithapje
Toen ik de kleine madam รฉรฉn hapje van deze mangomoes gaf, was ze meteen verkocht. Ze hing helemaal over haar stoeltje heen voor meer hapjes en haar mondje ging al wagenwijd open als ik met een nieuw lepeltje mangomoes aankwam. Zo lief! ๐ฅฐ
Echter, onze dochter bleek in het begin een overgevoeligheid te hebben voor de fruitzuren in de mangohapjes. Toen ze dit de eerste keer at, kreeg een aardige rode uitslag. Een paar weken later probeerden we het nog een keer en had ze nergens last meer van.
Ik vond dit fruithapje stiekem zelf zo lekker dat ik af en toe ook wat blokjes voor mezelf ontdooide en het moesje lekker door mijn yoghurt roerde als ontbijtje. ๐
Ingrediรซnten
- 1 eetrijpe mango
- 1 eetlepel water
- Eventueel een beetje flesmelk of moedermelk
Bereidingswijze
- Snijd de rijpe mango doormidden langs beide kanten van de pit. Schil vervolgens beide helften.
- Snijd de mango in kleine stukken.
- Mix de mangostukjes met een klein laagje water tot een lekker moesje. Dat kun je gemakkelijk met de staafmixer, blender of een keukenmachine doen.
- Voeg eventueel extra water of (moeder)melk toe om het geheel smeuรฏger te maken.
De fruithapjes voor je baby bewaren ๐ถ
In fruithapjes die door fabrikanten gemaakt worden, zit vaak extra zout of suiker toegevoegd om de producten extra lang houdbaar te maken.
Maar eigenlijk is dit helemaal niet nodig, wanneer je jouw zelfgemaakte babyhapjes slim bewaart.
Je kunt alleย zelfgemaakte, verse babyhapjes verderop in dit blog tot 3 dagen in de koelkast bewaren in een afgesloten bakje.
โ๏ธ Kun je zelfgemaakte fruithapjes invriezen?
Wil je het groentehapje nog wat langer bewaren? Vries ze het fruithapje in met behulp van speciale diepvriesbakjes voor babyvoeding of -net zoals ik โ in deze ijsklontjeshouder met deksel.
Zo kun je ze niet alleen handig uit de vriezer halen, maar de porties van het fruithapje ook simpel aanpassen als je kindje wat meer mag eten.
In de vriezer is je fruithapje circa 2 tot 3 maanden goed.
Zelf vroren wij de fruithapjes in deze ijsblokjesvorm met deksel in. De achterzijde is gemaakt van een soort rubber, waardoor je de hapjes heel makkelijk uit de vorm kunt ‘ploppen’. Heel fijn!
โจ๏ธ Hoe ontdooi je zelfgemaakte fruithapjes?
Wanneer je het fruithapje weer wilt ontdooien, haal de hoeveelheid die je nodig hebt minimaal een uur van te voren uit de vriezer.
Ontdooi het bij voorkeur in de koelkast. Opwarmen is niet nodig.
Zoals je ziet is zelf fruithapjes maken eigenlijk helemaal niet zo moeilijk. Heel veel succes en plezier met het maken รฉn geven van de eerste hapjes aan je baby! ๐ฅฐ
๐ฉ๐ปโ๐ณKen je deze blogs over baby's & opvoeding al?
Dit recept blog met tips en recepten hoe je zelf fruithapjes maakt voor je baby bevat geen samenwerking met een bedrijf en komt voort uit mijn eigen liefde voor lekker eten.
Wil je mijn recept op jouw eigen website delen? Lees mijn proclaimer voor de juiste wettelijke richtlijnen i.v.m. auteursrecht en bronvermelding.ย


























20 gedachten over “Zelf fruithapjes maken voor je baby: zo doe je dat (plus 3 simpele recepten)”
Dit zijn goede en gezonde tips. Ik zal zeker ook zelf hapjes maken tegen die tijd. Lang niet alle potjes voeding zijn gezond.
Deze fruithapjes klinken erg lekker. Die moeten ik onthouden stage’s op kinderdagverblijven! Daar zullen de kinderen ze ook vast wel lekker vinden!
Wat een leuke ideeรซn! Ook veel gezonder dan de kant en klare potjes uit de supermarkt.
Wat een leuke blog! Denk dat het ook veel goedkoper en beter is dan alles uit potjes. Ook leuk om zulke dingen zelf te maken
Handig toch een stuk gezonder dan die kant en klare blikjes lijkt me!
Wat goed dat je fruithapjes zelf maakt! Super gezond en ook nog eens erg lekker.
Mijn moeder vertelde van de week hoe je zelf appelmoes kunt maken. Hoe simpel! Dus ik denk dat ik voor mijzelf nog eens een fruithapje ga maken ;p
Hahaha! Geniet van je fruithapje!
Voor jou als volwassene kan het lekker zijn om dan nog een beetje citroensap en/of kaneel toe te voegen voor een vollere smaak! Geniet ervan!
Mijn dochter is nu bijna 8 maanden en het mango fruithapje is favoriet. Appelmoes heb ik nog niet zelf gemaakt, maar ik ben druk aan het kokkerellen met vanalles, dus ik ga dit recept op mijn to cook list maken!
Succes! ๐
Zelf maken is ook veel goedkoper dan die potjes. Mix je ook fruit door elkaar?
Dit blog gaat echt over de eerste fruithapjes. Later ben ik ook wel eens gaan mixen, maar over het algemeen hield ik het bij รฉรฉn fruitsoort. Dan proeven de kleintjes de smaken nog bewuster, heb ik begrepen.
Oh mijn zoontje was (en is) ook zo gek op fruit!
Altijd als ik mijn neefje zijn fruithapjes geef dan eet ik zelf er ook van. het is zooo lekker. Waarom eet je dit eigenlijk niet meer als je ouder bent hahah?
Hahaha ja goede vraag!
Mijn oudste was ook gek op appelmoes! Bij de middelste hebben we de Rapley methode gevolgd, dus die kreeg dit soort hapjes niet.
Mijn kinderen zijn inmiddels pubers maar ik maak nog wel elke middag vers sinaasappelsap ook al is de tijd van de fruithap voorbij : )
Ik had het er toevallig vorige week nog over met mijn moeder! Wanneer ik later kinderen heb wil ik ook zoveel mogelijk fruithapjes zelf maken, ook andere maaltijden overigens! In de kant en klare hapjes uit de winkel zit tegenwoordig zoveel suiker en andere producten die niet nodig zijn. Heel leuk om te lezen dit artikel!
Ik krijg dit weekend een babyโtje te logeren. Kan ik meteen een fruitpapje proberen ๐
Wat een goede ideeรซn en handige tips, dit had ik ook wel willen weten toen ik de fruithapjes maakte. Ik maakte ze wel vaak zelf, maar had problemen met het bewaren en lees nu hoe ik dat beter had kunnen doen.
Reacties zijn gesloten.