Tadaa! Onze minibieb kreeg een flinke make-over ๐จ๐. Na een jaar zonder onderhoud was het hout verrot ๐ , dus tijd voor een nieuwe kast en een frisse, vrolijke verflaag!
In dit blog geef ik je een kijkje in onze gloednieuwe minibieb, die we vrolijk hebben versierd ๐ฟ. Van verven en waterdicht maken. En van inrichten tot praktische tips: ik laat zien hoe je zelf een minibieb of buitenboekenkast kunt maken die zowel mooi als duurzaam is. Wat vind je van ons nieuwe kastje?
In dit blog lees je
Bewaar dit blog over minibieb maken op Pinterest:
Waarom we onze minibieb 'eventjes' weghaalden
In de zomervakantie wilden we onze minibieb eigenlijk even een weekje weghalen voor wat onderhoud. ๐ ๏ธ
Even opschuren, opnieuw in de verf zetten en een nieuwe beschermlaag tegen de regen aanbrengen โ want zoโn kastje staat toch echt dag in, dag uit buiten. ๐ง๏ธ
We haalden โm van de paal en plakten er een briefje bij: โDe minibieb is even weg wegens onderhoudโ. Handig, want onze kast wordt regelmatig bezocht en zo weten buurtgenoten, wandelaars en andere bezoekers waar ze aan toe zijn. ๐
Minibieb onderhoud vergeten: zo zie je meteen de gevolgen
Maar toen we goed keken, zagen we dat de onderkant helemaal verrot was โ je kon er zo met een schroevendraaier doorheen prikken. Oeps ๐
Daar baalde ik flink van, want normaal geef ik โm elk jaar een onderhoudsbeurt. Maar vorig jaar waren we het vergeten, en nu zagen we meteen het effect.
Tja, wat nu? ๐ชตโ
Van onderhoud naar nieuwe kast: op zoek naar een nieuwe minibieb
Oke, dat veranderde het plan. Van een beetje onderhoud plegen gingen we ineens op een nieuwe minibieb maken.ย ๐ต๏ธโโ๏ธ
We struinden verschillende tweedehandszaken af, met het idee misschien zelf iets te bouwen. Maar niets voldeed echt aan onze wensen: je wilt dat een kast goed afsluit en bovenaan een beetje overhangt, zodat de boeken beschermd zijn tegen regen en wind. ๐ง๏ธ
Na heel wat kringloopbezoeken besloten we uiteindelijk een nieuwe te kopen. Deze is speciaal gemaakt door iemand die minibiebs als hobby maakt, dus de basis voldoet meteen aan onze eisen.
Toen begon het leukste deel: een nieuw ontwerp bedenken. ๐จ
Een nieuw ontwerp maken voor ons kastje
In mijn schetsboekje ben ik eerst wat ideeรซn gaan uitproberen. โ๏ธ Uiteindelijk kwam ik op het idee om er echt een โHouse of Booksโ van te maken, alsof er echt boeken in wonen. Maar natuurlijk niet zomaar wat boeken: ze hebben een leuke knipoog naar klassiekers zoals Harry Potter, Pippi Langkous en Rapunzel.
Toen het ontwerp eenmaal stond, maakte ik eerst een proefstukje op hout. Die proef was erg fijn, want daardoor ontdekte ik dat de gouacheverf die ik had gekozen niet goed tegen vocht kon.
Niet echt een slimme keuze dus, maar ik was wel verliefd op de kleuren die ik had gevonden. Uiteindelijk heb ik de verf met Mod Podge behandeld om het waterproof te maken, zodat de buitenbeits geen vlekken kon veroorzaken bij het aanbrengen. ๐จ Toen dat allemaal geregeld was, kon ik eindelijk aan de slag met de kast zelf.
Minibieb schilderen: Acrylstiften vs. gouache
Ik heb de minibieb eerst licht opgeschuurd en ben toen begonnen met schilderen. ๐จ Eerst de grote vlakken van de onderlaag, die lekker konden drogen, en daarna met fijne acrylmarkers de omlijning, details en schaduw aangebracht.
Hoewel ik gek was op de kleuren van de gouache verf, zou ik het de volgende keer anders aanpakken: gouache is eigenlijk niet ideaal voor buiten.
Acrylstiften werken veel beter.ย De dikke kant van de acrylstiften is top voor inkleuren, de dunne voor details. Uiteindelijk heb ik het grootste deel met acrylstiften gedaan โ echt een dikke aanrader!
Minibieb waterdicht maken: Mod Podge en houtbeits
De vlakken met gouacheverf heb ik eerst met een flinke laag Mod Podge geseald, zodat ze waterdicht werden. Daardoor kregen die stukken een soort glanzende, bijna stickerachtige look. Best apart eigenlijk, maar het gaf wel een verrassend effect.
Daarna heb ik de hele kast โ zowel de binnen- als de buitenkant โ behandeld met transparante houtbeits. Eerst lijkt het alsof je alles spierwit aan het verven bent, maar gelukkig droogt het mooi doorzichtig op.
Dat geeft een stevige beschermlaag, waardoor mijn minibieb er weer een jaar tegenaan kan ๐ง๏ธโ๏ธ. Klaar om in weer en wind buiten te staan!
๐ Tadaa: Onze minibieb is klaar!
Samen met mijn dochter hebben we de minibieb extra versierd โจ.
Vrolijke vlaggetjes met het woord ‘minibieb’, een vast bakje voor boekenleggers en minibiebroutes, en een klein kaartenhoudertje voor visitekaartjes van mijn blog of lokale ondernemers.
Ik voegde een korte uitleg toe, geprint en gelamineerd, en we plakten hier en daar wat houten scrabble-achtige tegeltjes voor een speels, persoonlijk tintje ๐จ๐.
We zijn erg trots op het vrolijke eindresultaat en het is fijn om van veel buurtgenoten te horen dat ze de nieuwe kast mooi vinden.
Wat vind jij ervan? Scroll door de fotoโs of loop de Kernhem minibieb-route en bezoek onze gloednieuwe minibieb zelf!
Ook aan de slag met je minibieb?
Krijg jij nu ook de kriebels om creatief aan de slag te gaan met je minibieb? ๐จ Of kan jouw kastje wel een stevige beschermlaag gebruiken tegen weer en wind? ๐ง๏ธ
๐๐ป Dit zijn de spullen die ik heb gebruikt voor onze minibieb make-over:
๐จ Ohuhu Dual Nib Acrylmarkers
Mijn grootste aanrader! Handig voor inkleuren รฉn details tekenen. Kan prima op hout, maar ook allemaal andere materialen zoals steen, keramiek of canvas. Ideaal voor het versieren van je minibieb! ๐ Ik heb deze set met 30 kleuren:
๐๏ธ Himi Gouache verf
Mooie verf met prachtige kleuren, maar minder geschikt voor buiten. Gebruik je het toch (zoals ik ๐ ) dan is sealen met Mod Podge is een must โ anders spoelt je werk na รฉรฉn regenbui weg.
โจ Mod Podge
Dit is een sealer die vaak wordt gebruikt bij knutselprojecten, maar ook ideaal is om een laag gouache verf waterafstotend af te dichten. Hierna kun je er probleemloos houtbeits overheen zetten. ๐
๐ชต CetaBever Transparante houtbeits
De onmisbare stap om je minibieb รฉcht weerbestendig te maken. โ๏ธ Geef je kast jaarlijks een onderhoudsbeurt met houtbeits en bescherm het hout tegen regen, wind en zon. Het is zonde als je het vergeet. Geloof me. ๐
๐ Lees meer over minibiebs maken en bezoeken:
Dit blog over mijn minibieb maken, schilderen en waterdicht maken bevat geen samenwerking met een bedrijf.
























